Už jste slyšeli o oilpulling? V překladu by se tomu dalo říkat převalování oleje v ústech a jedná se vlastně o zkrášlovací proceduru, která má i mnoho zdravotních benefitů. Možná jste o ní už slyšeli. V USA je teď opravdovým hitem a není snad jediného bloggera nebo bloggerky, která by o tom nenapsala nebo aspoň nepřevalovala. I já jsem se nechala zlákat slibovanými kouzelnými účinky oilpullingu a rozhodla se ho vyzkoušet.

 

Tuto metodu detoxikace těla si jen tak někdo nevycucal z prstu, ale je to stará Ajurvédská technika, označovaná také jako „kavala“ nebo „gundusha“. Pointou celého procesu je převalování přibližně polévkové lžíce oleje v ústech po dobu 15 – 20 minut. Oilpulling by se měl provádět na lačno a nejlépe hned po probuzení, ještě předtím, než si vyčistíte zuby a vypijete kávu. Tento olej během doby převalování vytáhne z dutiny ústní a potažmo z vašeho těla toxiny a jako příjemný vedlejší účinek vám vybělí zuby. Po vyplivnutí se z čirého oleje stane řídká bílá tekutina, kterou plivejte raději do ubrousku, jinak si můžete snadno zanést trubky v koupelně:).

 

Kromě zářivých zubů tato procedura (pokud jí praktikujete opakovaně a alespoň týden až dva) slibuje prevenci zánětu dásní, svěžejší dech po ránu, zdravější dásně i zuby, tlumí bolest hlavy, zlepšuje spánek, funguje jako prevence infekcí včetně nachlazení, pomáhá při kocovině a léčí projevy akné.

 

kokosový olej taje při teplotě 25 stupňů

kokosový olej taje při teplotě 25 stupňů a je na oilpulling ideální 

 

Negativní účinky nemá. Jedině snad, že ze začátku se vám může z převalování oleje v ústech trochu zvedat žaludek. Doporučuji začínat s menšími dávkami a vybrat vhodný olej, tedy takový, který se vám nepříčí mít 20 minut v puse. Moc dobře se mi osvědčil kokosový olej, který je sice za pokojové teploty tuhý, ale v puse (nebo ve vodní lázni) se rychle rozpustí. Nebo zkuste klasický olivový či sezamový. Olej, který převalujete má totiž tendenci natahovat do sebe toxiny ve vašich ústech, naopak dodává vašim dásním a zubům vitamíny a chrání je před bakteriemi. Účinky oilpullingu zatím nejsou lékařsky prokázané, ale zkušenosti těch, kteří ho vyzkoušeli, vypadají pozitivně. I ta moje. Týden přemáhání (ano, měla jsem trochu problém udržet olej v ústech tak dlouho) se vyplatil. Moje pleť byla hladší a čistší, ale hlavně zuby byly výrazně bělejší. Jiné účinky jsem zatím nepocítila, ale čeká mě teď pár večírků, tak uvidíme jak zafunguje na bolení hlavy po probdělé noci :). Žaludek to snad vydrží. A když už nic jiného, alespoň ty bílé zuby za to stojí…

 

Nebo zkuste domácí zubní pastu, kterou vytvoříte smícháním poměrně stejného množství kokosového oleje a jedlé sody. Svůj zářivý úsměv si takto údajně vypěstovala i herečka Julia Roberts.

 

tajemství zářivého úsměvu Julie Roberts - kokosový olej a jedlá soda

tajemství zářivého úsměvu Julie Roberts – kokosový olej a jedlá soda

 

Tak olejem vstříc ku zdraví a bělejším zubům:) Vaše L.