Jedno z nejčastějších témat, na které se svými přáteli v Čechách dostávám, když mluvíme o životě v Americe, je (hned po cestování) také nakupování. Zní to možná zvláštně, ale alespoň jednou si každý z nás postesknul, že u nás (v ČR) něco nemají nebo se to nedá sehnat. Když pak někdo míří za velkou louži, tak pokud možno s prázdným kufrem a nazpět s napěchovaným věcmi pro sebe i přátele, od značkových triček, přes kabelky, boty až po kosmetiku a bůh ví co ještě.

 

Něco podobného jsem před stěhováním do USA každoročně pořádala do Londýna a jednou do New Yorku. To byl doslova nájezd na obchody a celkový účet za dovolenou se jen díky nákupům zdvojnásobil. Takže je mi jasné, jak se čeští turisté cítí, když přijedou do amerického ráje nákupů.

Zažívám teď něco jako flashback, protože nadešlo období mého příjezdu „na dovolenou“ do Prahy a tak přišel okamžik vymýšlení, co komu přivézt nebo přímo plnění něčích přání.

 

Myslím, že v žebříčku obchodů s módou, kde se taková přání plní, je na prvním místě Victoria’s Secret, hned pak Abercrombie & Fitch a o třetí pozici se dělí Michael Kors s Apple, kosmetikou MAC, a dalšími světovými značkami, které jsou tady levnější a v Čechách zbytečně předražené. Zmínila bych i svůj oblíbený obchod All Saints, ale to už není obtížné objednávat online z Anglie nebo si tam prostě zajet.

Michael Kors, outlet centrum v Cabazon

Michael Kors, outlet centrum v Cabazon

Michael Kors, outlet centrum v Cabazon

Michael Kors, outlet centrum v Cabazon

A když jsme u toho online nakupování, už jsem psala, že to je tady nejrozšířenější způsob „chození po krámech“? Kamenné obchody zdaleka nemají tolik zboží, co jejich virtuální příbuzní a velmi často jsou nákupy online mnohem levnější, než kdybyste si danou věc pořídili osobně. Myslím tím speciální online slevy, které v klasickém obchodě nejsou. Navíc třeba obchod Victoria’s Secret je typickým příkladem obchodu, který má online zásoby několikanásobně větší, než v regálech nazdobených obchodů. Na jejich webové stránce si zákaznice mohou koupit kromě spodního prádla klidně i svetřík, šaty, sako, kalhoty, vlastně téměř celou garderóbu od „Viktorky“. Věděli jste to?

 

Victoria's Secret oblečení

Victoria’s Secret oblečení

 

All Saints také občas nabízí kousky oblečení, které jsou k dostání pouze online, stejně tak třeba G- Star, Abercrombie atd… A to jsem ještě ani nezmínila zboží, které ani jinde než online neseženete. Kdybych měla uvést příklad, tak třeba shellac od CND (dámy vědí:)).

CND shellac

CND shellac

 

Američané zkrátka rádi nakupují z pohodlí domova a obchody se jim přizpůsobují tím, že největší nabídku mají na svých webech. O vracení zboží se nediskutuje, nic se nereklamuje, prostě vám spolu se zbožím v balíčku už rovnou přijde formulář, pro případ, že byste potřebovali zboží vyměnit nebo vrátit. Nikdo se na nic neptá, nikdo nic neposuzuje… Žádné otravné REKLAMACE!

Abercrombie & Fitch

Abercrombie & Fitch

Obzvlášť v centru Los Angeles je vidět, jak kamenné obchody nejsou důležité. Na rozdíl třeba od Manhattanu, butiky s oblečením tady téměř nenajdete. Macy’s v downtownu LA vypadá spíš jako vězení a odpovídá tomu i zásobení. Takže komu se nechce čekat, než přijde balíček nebo si dokonce chce kupované oblečení vyzkoušet, musí vyjet z centra města. Třeba do Santa Monicy, ti náročnější do Beverly Hills a pro ty, co chtějí nakupovat chytře, doporučuji outlety, kterých v LA není málo. Vlastně bych ale řekla, že vám stačí znát jeden – ten v Cabazonu u Palm Springs. Nachází se v poušti, asi hodinu a půl cesty autem od LA a budete se tady potit. Hodně! V létě tady teploty vzduchu běžně přesahují 40 stupňů a lepší to není ani po setmění. Obchody jsou ale krásné a klimatizované. Ach ty obchody.

All Saints v outletu Cabazon 

Typické ikony, jako Victoria’s Secret nebo Abercrombie & Fitch v Cabazonu sice nenajdete, ale právě v těchto obchodech jsou celoročně nějaké slevy, takže ani není nutné je mít v outletu. Naopak, chcete – li kvalitní značkovou kabelku za levný peníz, tohle je to správné místo. Michael Kors tu má snad největší obchod, značka Belstaff na Cabazon dokonce vsadila s jedním ze svých dvou obchodů v USA a slevy světových značek se šplhají až na neuvěřitelných 80%, takže se konečně stávají přístupné i pro obyčejné smrtelníky.

 

outlet centrum v Cabazon

outlet centrum v Cabazon

 

outlet centrum v Cabazon

outlet centrum v Cabazon

Například obchod Guess vám tady naprosto změní představy o tom, co je kvalitní a vkusné zboží. To, co je v ČR považováno za drahou a luxusní značku (a ano, ona je v ČR drahá), tady je to jak druhé HáeMko:). Nevím, jestli se mi jen změnil pohled nebo to skutečně vypadá jinak, ale najednou mi ty kabelky a peněženky a trička přijdou nějak přezdobené a moc lesklé a zkrátka lacině vypadající. V ČR mě naopak výloha Guess vždy okouzlovala.

 

Guess, outlet centrum v Cabazon

Guess, outlet centrum v Cabazon

outlet centum Cabazon

outlet centum Cabazon

Podobně působí i Abercrombie & Fitch v Los Angeles. Okouzlena prodavači z přehlídkového mola a všudepřítomným parfémem Fierce (který voní v každé prodejně), a samozřejmě také krásným oblečením, byla bych ochotná utratit za mikinu této značky klidně i 100 liber v jejich Londýnské pobočce. Teď, když vidím, že v období slev tady tu stejnou mikinu seženete i za $20, motá se mi hlava. Ano, někdy se opravdu vyplatí nakupovat v USA a naprosto chápu všechny ty módy-chtivé turisty, co sem každoročně proudí s prázdnými kufry (samozřejmě nezapomeňte otrhat cedulky a před celní kontrolou v Čechách se tvářit, že jste v té Americe nekoupili fakt vůbec nic:)).

 

outlet centrum v Cabazon

G-star, outlet centrum v Cabazon

Já se naopak těším, až zapluji do obchodu Stradiavarius v Praze na Arkádách nebo Manga na Příkopech:) .Vždycky zkrátka chcete to, co nemůžete mít.

 

Tak veselé nakupování, Vaše L.

 

 

 

P.S.: Hledáte něco neokoukaného, v čem nepřijede každý oháknutý od hlavy až k patě po dovolené v USA? Mrkněte se na Urban Outfitters, Nasty Gal nebo Married to the MOB, mám s nimi skvělou zkušenost. A kdybyste se náhodou vydali do Palm Springs na nákupy, nenechte si ujít ani centrum města, které je vyhledáváným místem pro relax celebritami. Dokonce tu mají i vlastní chodník slávy. 

Palm Springs - ochlazovače

Palm Springs – ochlazovače

Palm Springs - na 8 hodin večer slušné horko:)

Palm Springs – na 8 hodin večer slušné horko:)

Bob Hoven :)) I v Palm Springs mají svůj chodník slávy!

Bob Hoven :)) I v Palm Springs mají svůj chodník slávy!