Po přistěhování do Kalifornie se pro mě nakupování stalo nejen zábavou, ale i tak trochu vzdělávací exkurzí. Najednou na mě z regálů koukaly potraviny, které jsem nikdy předtím neviděla. Mezi ně patří i takzvaná spaghetti squash, neboli špagetová dýně. Pěstuje se v USA, má většinou sytě žlutou barvu, oválný tvar a dorůstá asi třiceti centimetrů. A je to asi ta nejzvláštnější z rodiny dýní. Na halloweenské dlabání ji moc neužijete, zato na zdravé „špagety“ je skvělá. Po tepelné úpravě se totiž tahle dýně rozpadá na vlákna připomínající špagety. 

Jakožto nadšenec pro primal stravu jsem se o „novou rostlinku“ začala okamžitě zajímat a zkoušet na milion způsobů. Můžete ji provonět zázvorem, chilli a limetou a dát jí tak asijský nádech nebo udělat spaghetti squash bolognese. Skvělá je zapečená se sýrem, jako příloha, do polévky, na salát neb klidně jako bramborák. Fantazii se meze nekladou. 

Jednou z mých oblíbených úprav je ta na způsob těstovin se smetanou. Díky tomu, že klasické špagety nahrazuje dýně, se nemusíte bát, že by bylo jídlo moc těžké.

ŠPAGETOVÁ DÝNĚ SE SMETANOVOU OMÁČKOU
Serves 3
Write a review
Print
Prep Time
40 min
Cook Time
10 min
Total Time
50 min
Prep Time
40 min
Cook Time
10 min
Total Time
50 min
Ingredients
 1. 1 špagetová dýně
 2. půlka větší cibule
 3. 3-4 plátky slaniny
 4. větší hrst krájených hříbků (máte - li sušené, namočte je předtím na půl hodiny do vody)
 5. špetka sušeného tymiánu, rozmarýnu a šalvěje
 6. 2 stroužky česneku
 7. kelímek 12% smetany
 8. olivový olej
 9. sůl
 10. 2 lžíce hladké mouky nebo (pro dietní verzi) 1 malá lžička guarové gumy
 11. strouhaný parmezán, čerstvá petrželka a nasekané opražené mandle na ozdobu
Instructions
 1. Předehřejte troubu na 180 stupňů.
 2. Dýni omyjte a rozřízněte příčně na 2 půlky. Ty položte na plech rozříznutou stranou nahoru, pokapejte olivovým olejem a lehce posolte.
 3. Nechte dýni péct 30-40 minut, dokud nezačne kůže kolem řezu hnědnout.
 4. Po vychladnutí opatrně vydličkou "vyčesávejte" vlákna z dýně. Takto si můžete dýni připravit i pár dní dopředu a uchovat v lednici.
 5. Mezitím na rozpálené pánvi opečte nakrájenou slaninu, cibulku a houby. Jakmile se ze slaniny vypeče tuk a cibulka zkaramelizuje, přidejte rozdrcený česnek, sůl a koření.
 6. Používáte - li na zahuštění omáčky mouku, teď je ta správná chvíle. Zaprašte směs dvěma lžicemi mouky a dobře promíchejte.
 7. Nechte ještě 2 minuty opékat a poté zalijte smetanou.
 8. Zahušťujete - li omáčku guarovou gumou, je dobré malou lžičku důkladně rozmíchat ve smetaně ještě před zalitím směsi. (A v tom případě samozřejmě vynechte mouku).
 9. Směs na špagety nechte ještě dvě minuty na ohni a pak přidejte vlákna z vydlabané špagetové dýně.
 10. Důkladně promíchejte.
 11. Servírujte posypané parmezánem a ozdobené petrželkou a mandlemi.
Notes
 1. Dýni krájejte napříč, ne podélně. Špagetová vlákna v dýni rostou v kruzích a jedině příčným rozkrojením je nepřerušíte a získáte tak dlouhé špagety, které se dají namotat na vidličku.
 2. Rozkrojit dýni podélně se vám naopak může hodit při jejím použití do bramboráků nebo na salát - vlákna budou natrhaná na menší kousky, takže už je nemusíte dále porcovat.
Melting Pot Diaries http://www.meltingpotdiaries.com/
dýni rozkrojte napříč a pečte rozkrojenou stranou nahoru

dýni rozkrojte napříč a pečte rozkrojenou stranou nahoru

dlabejte dýni opatrně pomocí vidličky

dlabejte dýni opatrně pomocí vidličky

Teď už akorát zůstává otázka, kde takovou špagetovou dýni sehnat. Když jsem byla naposledy v Čechách, nepatřila mezi standartní zásoby obchodů, ale za poptání nic nedáte. Spíš bych ale sázela na farmáře nebo tržnici. Pokud víte o nějakém zaručeném zdroji špagetových dýní v ČR, budu moc ráda, když se o něj podělíte v komentáři pod článkem.

Děkuji a dobrou chuť!

Vaše L.