Poprvé jsem tento apple pie ochutnala před dvěma lety, na mém vůbec prvním Díkůvzdání v životě. Byli jsme na návštěvě u přátel v Maine a byl to naprosto ukázkový “Thanksgiving zážitek”. Vstávalo se už brzy ráno, aby se krocan stihnul upéct. Už od brzkých hodin běžel v televizi Americký fotbal a dům se pomalu zaplňoval vůněmi, jak hostitelka připravovala jednotlivé chody pro patnáctičlennou rodinu. Ne však všechny. Taková je tradice. Jak se členové rodiny pomalu začali scházet, každý přinesl alespoň jednu přílohu nebo dezert, takže ve finále byl plný stůl dobrot a ke krocanovi na výběr třeba z osmi příloh.

Více než přílohy mě však zajímaly koláče (pies), které pekla maminka našeho kamaráda. Oba byly jablečné, ale každý úplně jiný. První, klasický americký, měl těsto na spodku i na vrchu koláče. To je nejklasičtější forma, na kterou v Americe narazíte. Ten druhý, francouzský, měl na vrchu místo další vrstvy těsta drobenku a byl to, jak by řekl můj dědeček, ráj v hubě! Okamžitě jsem si vyžádala recept, který od té doby už nesčetněkrát provonil mojí losangelesskou kuchyni. Dieta ne-dieta:) Naposledy jsem ho pekla letos přátelům na Friendsgiving (Thanksgiving mezi přáteli pro ty, kteří tu nemají rodinu) a odcházela hned s několika žádostmi o recept. Věřte, je to jako kdybyste smíchali podzim s vánoční atmosférou a zalili to domácí pohodou. A posypali heroinem, protože jinak si svou závislost na něm nedokážu vysvětlit:).

Apple Pie
Serves 8
Write a review
Print
Prep Time
30 min
Total Time
1 hr 30 min
Prep Time
30 min
Total Time
1 hr 30 min
Na křehké těsto
 1. 1 a ½ (asi 200g.) šálku hladké mouky
 2. ½ čajové lžičky soli
 3. 120g. studeného másla
 4. 4 polévkové lžíce ledové vody
Na náplň
 1. asi 8 středně velkých jablek (nejlepší jsou zelená Granny Smith – jsou kyselejší a šťavnatá)
 2. ½ šálku (asi 65g.) hnědého cukru
 3. ¼ šálku (asi 32g.) hladké mouky
 4. ½ lžičky mletého muškátového oříšku
 5. ½ lžičky mleté skořice
 6. ½ lžičky mletého hřebíčku
 7. špetka soli
 8. lžička vanilkové esence nebo vydlabaný vanilkový lusk
Na drobenku
 1. 1 šálek (asi 130g.) hladké mouky
 2. ½ šálku (asi 65g) hnědého cukru
 3. 110 g. másla
Instructions
 1. Nejdříve vypracujeme křehké těsto. Do mouky vmícháme sůl a na kousky nakrájené máslo. Rychle rukama nebo vidličkou vpracujeme mouku do másla, aby se vytvořily drobné hrudky (šupinky). Tento proces moc neprodlužujte, aby vám máslo neroztálo pod rukama. Těsto musí za všech okolností zůstat studené.
 2. Za pomocí kuchyňského robota (používám ruční s hnětacímy háky) vpracujte do těsta 3-4 lžíce ledové vody, dokud se šupinky nezačnou lepit k sobě a vytvoří těsto. Těsto nepřepracujte, celý proces trvá jen pár minut.
 3. Ze vzniklého těsta vytvarujte studenýma rukama vyšší placku, kterou zabalte do fólie a nechte alespoň 30 minut vychladit v lednici.
 4. Mezitím si připravte náplň. Jablka oloupejte a nakrájejte na menší kousky (jako na štrůdl). K nakrájeným jablkům přidejte zbytek všech ingrediencí na náplň a důkladně promíchejte.
 5. Stejně jednoduše připravíte i drobenku. Smíchejte všechny tři ingredience na drobenku a důkladně propracujte dokud nevznikne drobivá konzistence.
 6. Předehřejeme troubu na 210ºC. Na pomoučeném válu rozválejte těsto na asi 4mm tenký kulatý plát, kterým vyložte formu na koláč. Pro přenos těsta je ideální ho opatrně narolovat na váleček a nad formou opět rozrolovat. Okraje, kde těsto visí přes formu, odřízněte a pomocí prstů nebo vidličky ozdobte (upravte podle vlnění formy). Vidličkou těsto po celé jeho ploše propíchejte, aby se v troubě nenafukovalo a dejte péct na asi 10 minut dokud nezačne zlátnout. Ujistěte se, že je trouba opravdu rozehřátá na 210ºC, nižší teplota by vám těsto akorát rozpustila na neforemnou hmotu dříve, než by se stihlo upéct. Pokud ještě trouba není dost rozehřátá, dejte formu s těstem čekat do lednice.
 7. Jakmile je těsto předpečené, ztlumte teplotu v troubě na 180ºC, vyndejte formu z trouby, a naplňte jí jablkovou směsí. Odolejte přitom pokušení použít i šťávu, kterou jablka pustila. Koláč by pak byl mokrý. Vše nakonec vydatně posypte drobenkou (tak, že pod ní jablka nejsou vidět) a vraťte zpět do trouby. Pečte asi 45 minut, v konvekční troubě stačí půl hodiny. Začne-li drobenka a kraje těsta příliš rychle tmavnout, přikryjte vršek koláče po zbytek pečení alobalem.
 8. Podávejte s vanilkovou zmrzlinou, šlehačkou a nebo jen tak:)
Notes
 1. Pokud vám koláč nestihne před konzumací pořádně vychladnout, počítejte s tím, že nakrájené porce budou velmi křehké a pravděpodobně se trochu rozpadnou:). Chcete – li se pochlubit, doporučuji koláč upéct s předstihem.
Melting Pot Diaries http://www.meltingpotdiaries.com/