Dnes jsem odeslala formulář, který má zajistit sejmutí dvouleté podmínky z mé zelené karty. Jaké podmínky? Je to taková pojistka, řekla bych. Otevřená zadní vrátka imigračního úřadu pro případ, že změní názor na pravost vašeho manželství. Jeho trvání a nehynoucí lásku (včetně společného účtu v bance a dalších SPOLEČNÝCH formalit) musí každý permanentní rezident, který green card získal po svatbě, dokázat. Až potom má nárok na časově neomezenou, permanentní zelenou kartu.

Myslím ale, že člověk vyškolen českými úřady a jeho zaměstnanci, tu má vlastně jak v bavlnce ustláno. Teda až na tu finanční stránku. Poplatek za vyřízení žádosti byl tentokrát $590, přičemž stejná částka padla i vloni při změně jména a kolik to bylo při původním zařizování, už radši ani nechci počítat. Čím dražší je poplatek, tím jednodušší se ale zdá být celý proces. Všechny formuláře jsou k vytištění na internetu, takže potřebný dokument jen vyplníte a spolu s šekem pošlete poštou. Za pár týdnů mi přijde pozvánka na sejmutí biometrických údajů a proces je (alespoň na mé straně) u konce. Tedy aspoň na další 3 roky. Pak už můžu žádat o občanství.

ZMĚNA JMÉNA

Se změnou jména je to trochu složitější. Když jsem se před dvěma lety po interview na imigračním radovala, že je celý proces za námi, uvědomila jsem si, že pan úředník na všech dokumentech zadával mé jméno za svobodna. Ve svatební listině totiž žádná změna uvedená nebyla a když jsme se jí dožadovali, bylo nám řečeno, že už je pozdě. Vše už bylo odesláno na příslušné orgány a nezbývalo, než jít k soudu.

Ano, soud je v takovém případě vaše jediná šance. Když opomenu absurdně vysoký poplatek, stálo nás to návštěvu soudu a pár formulářů. Kuriózní povinností je taky zveřejnit změnu vašeho jména v novinách. Pro tyto případy je pobočka místních novin přímo v budově soudu. No a další, ještě větší, kuriozitou byla pro mě lhůta čekání na proces. Deset měsíců! To byl, prosím pěkně, první volný termín k “projednání mého případu”.

Celé tohle čekání mi tak trochu svázalo ruce v postupu na českých úřadech. Nemohla jsem přece změnit jméno v ČR, dokud ho nemám změněné v USA, protože pak by nesedělo jméno na mém pasu se jménem za zelené kartě.

Takže, když se vrátím na začátek, jste-li v situaci, když žádáte o zelenou kartu a chcete si změnit jméno po svatbě, nezapomeňte zkontrolovat příslušného úředníka. Ušetří vám to spoustu času a peněz.