Když jsem naposledy vycestovala mimo Kalifornii, skončila jsem zapadlá ve sněhových závějích na letišti v Bostonu, čekající na 6 hodin zpožděný let. Ani jsem vám o tom nepsala. Nebyl to jeden z těch příjemných výletů, kdy nevíte, co dřív fotit a ochutnat. Ten nastal až teď. Přesně po dvou a půl letech jsem se díky pracovním povinnostem mého manžela vrátila do New Orleans. NOLA, jak se tomuhle městu přezdívá (New Orleans LuisianA) mi najednou s odstupem času připadá jako docela jiné město. Nebo je to spíš mým pojetím. Můžete to tu propařit na Bourbon Street jako 90% všech turistů. Mně se ale tahle proslulá ulice trochu protiví a tentokrát jsem se snažila svojí návštěvu pojmout trochu jinak a podívat se i na místa, o kterých turisté moc nevědí.

KDE BYDLET

Nejlepší rada, kterou můžu nabídnout, je nezůstávat v hotelu ve French Quarter. Nestojí to za to. Ceny jsou většinou přemrštěné a kvalita hotelu tomu neodpovídá. My první noc zakotvili v Astoria Crown Plaza na rohu Bourbon a Canal Street a když pominu smrad a hluk z Bourbonu, hotel sám o sobě byl dost zastaralý a špinavý. Hned ráno jsme se na další 3 noci stěhovali do Ace Hotelu ve Warehouse districtu, jen pár krůčků od Art districtu. To bylo úplně jiné kafe.Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Lobby Ace hotelu v NOLA

Lobby Ace hotelu v NOLA

lobby Ace hotelu

lobby Ace hotelu

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel

Ace hotel známe už z Los Angeles, protože náhodou bydlíme hned vedle něj a často chodíme na jeho střechu, kde je bar s bazénem, na různé oslavy našich přátel. Ten v New Orleans se otevřel teprve v březnu letošního roku v nádherné art deco budově z dvacátých let minulého století. Síť hotelů Ace Hotel je známá svou rockovou tématikou a vytříbeným originálním stylem díky své velké oblibě mezi muzikanty a dalšími celebritami. Na pokoji máte běžně k dispozici kytaru, full size lednici a kompletní vybavení na výrobu koktejlů. V našem Neworleanském pokoji nemohl chybět ani gramofon s oldschoolovými vinyly a rádio, které už při příchodu do pokoje vyhrávalo jazz. Jak taky jinak tady na jihu.

Síť hotelů původně z Portlandu v Oregonu dělá čest své hipsterské kultuře a používá výhradně kosmetiku od místních menších dodavatelů. Nic masového. Pokud si jejich produkty oblíbíte, můžete si je navíc pořídit v jejich obchodě vedle ostatního zboží včetně matrací nebo županů.

Součástí hotelu je taky Stumptown kavárna, což pro mě, jakožto velkého milovníka gurmánské kávy, bylo významné plus. Ještě před dvěma lety bylo prakticky nemožné v New Orleans najít něco jiného než Starbucks nebo cikorkovou kávu z Cafe Du Monde.

Stumptown Coffee

Stumptown Coffee

Stumptown Coffee

Stumptown Coffee

Stumptown Coffee

Stumptown Coffee

Dost ale o ubytování. New Orleans je hlavně Mecca všech gurmánů!

KDE JÍST

Když cestujeme a neznáme reputaci místních restaurací, spoléhám se na aplikaci Yelp. Jestli ještě nepoužíváte Yelp, vřele doporučuji. Bez něj bych byla v říši restaurací a kaváren ztracená. Vím, že v Čechách to ještě není úplně každodenní pomůcka, jako třeba tady, a ze dvou hodnocení těžko vyčtete, jestli je podnik dobrý nebo ne. Třeba v New Orleans mají ale restaurace v průměru kolem tisíce hodnocení, takže to už je relevantní.

Výhodou New Orleans je, že byste se museli hodně snažit, abyste narazili na podnik, kde špatně vaří. Dobré jídlo je jižanskou pýchou, což ale neznamená, že se jedná o zdravé jídlo. Jižanská kuchyně je charakteristická svým “comfort food”, v doslovném překladu komfortním jídlem, tedy pokrmy, které vám poskytnou pocit pohodlí. A salát to není. Představte si hodně smaženého, sladkého, pálivého a z moře vyloveného. Typickým jídlem jsou třeba vafle se smaženým kuřetem zalité javorovým syrupem, jambalaya (rizoto s pálivým párkem), shrimps and grits (kaše z mleté kukuřice s pikantním párkem a krevetami), smažený aligátor, ústřice a nesmí chybět sladké beignets (francouzské čtvercové donuty – smažené kynuté těsto sypané hromadou moučkového cukru).

Být v New Orleans na dietě nemá smysl a pokud musíte, protože jste třeba celiak, je to dost obtížné (ale ne nemožné). Vyzkoušela jsem téměř vše. Čerstvou rybu nebo smaženého softshell kraba v restauraci Josephine Estelle v Ace Hotelu, smažené vepřové uši nebo králičí stew v Cochon restauraci ve warehouse districtu (ta je mým favoritem), grilované ústřice v St. Roch Marketu, dokonalé shrimps and grits v restauraci Luke, donut s polevou z arašídového másla se slaninou a banánem v District Donut a v neposlední řadě klasické beignets.

:)

🙂

ochutnávka chilli omáček v obchodě na Royal Street

ochutnávka chilli omáček v obchodě na Royal Street

District Donut

District Donut

krab s restaurace Josephine Estelle

krab s restaurace Josephine Estelle

Shrimps and grits z restaurace Luke

Shrimps and grits z restaurace Luke

beignets

beignets

Frontu až za roh do Cafe Du Monde, které je otevřené nonstop a nonstop je také nacpané k prasknutí, jsem tentokrát nečekala a vydala jsem se do Cafe Beignet na Royal Street. Mají tam lepší kafe, lepší beignets a klidnější posezení ve dvoře.

Cafe Beignet na Royal Street

Cafe Beignet na Royal Street

beignets

beignets

Chcete-li ale úplně uniknout ruchu french quarter, zajeďte se podívat do St Roch Market. Doporučila mi ho baristka z jedné hipsterské kavárny ukryté za obchodem s brýlemi Krewe. Jde o předělaný warehouse ve čtvrti, kam turistická noha běžně nepáchne. V okolí jsou stále ještě vidět domy poničené Katrinou (11 let poté) a cestu tam provází mohutná konstrukce (zasazují tam do země nové koleje). Jakmile ale dorazíte do marketu, ocitnete se v gurmánském nebi. Zamířila jsem přímo ke stánku s ústřicemi, protože jinde v USA čerstvější nenajdete. Bylo to mé asi jediné celkem dietní jídlo za celý pětidenní pobyt.

St. Roch Market

St. Roch Market

St. Roch Market

St. Roch Market

St. Roch Market

St. Roch Market

St. Roch Market

St. Roch Market

St. Roch Market

St. Roch Market

okolí St. Roch Market

okolí St. Roch Market

okolí St. Roch Market

okolí St. Roch Market

Další variantou, jak se vyhnout davům a přitom si vychutnat skvělé jídlo i atmosféru v New Orleans, je warehouse district. O Cochon restauraci jsem psala už před dvěma lety a ani tentokrát jsem nebyla zklamaná. Nejlepší je udělat si rezervaci a nebo přijít mimo špičku a modlit se, že si sednete. Je to tady jedna z nejpopulárnějších restaurací. My dorazili na pozdní večeři kolem desáté a ulovili místo na baru. A i tentokrát bylo vše od servisu až po jídlo naprosto dokonalé.

Stejný pocit jsem měla i z podniku District Donut v Garden district (o něm více níže:)). Název je zavádějící, protože kromě donutů neuvěřitelných příchutí si tu můžete objednat i burger nebo různé varianty sendvičů. Co ale hraje úspěchu District Donut do karet nejvíc, je prostředí, ve kterém se tenhle podnik nachází. Kafe si tu kupuje Sandra Bullock, která má dům jen pár ulic odsud a kromě jejího luxusního sídla najdete v sousedství obrovské koloniální vily s ještě většími zahradami se slavnou historií. I samotné ulice jsou vlastně takové zahrady samy o sobě. Můžou za to všudypřítomné magnolie obrostlé mechem. 

 JE TO S DOPRAVOU

New Orleans má na rozdíl od většiny amerických měst “evropskou úpravu”, takže se všude pohodlně dostanete pěšky. Mezi french quarter, french marketem, warehouse districtem a art districtem jsem nachodila desítky mil a ani mi to nepřišlo. Když chcete někam dál, můžete využít “streetcars”, tedy krásné historické tramvaje. Ty byste měli vyzkoušet, i když zrovna nikam nemusíte, prostě se jen svézt. Jedna cesta stojí $1.25 a asi nejjednodušší forma, jak si koupit lístek, je dát hotovost řidiči po nastoupení. Stejně tak si u něj můžete koupit celodenní jízdenku a myslím, že i třídenní. Existuje i aplikace Transit Tracker – New Orleans (RTA), která je zdarma a ukáže vám všechny zastávky, mapy i jízdní řády. Nejlepší je St. Charles line – ta vede od Canal Street po ulici St. Charles a doveze vás až do Garden districtu. Perfektní zážitek!

historická tramvaj na St. Charles

historická tramvaj na St. Charles

Kam nemůže tramvaj, může UBER. Moje heslo snad všude na cestách. Uberem jsem se nechala dovézt třeba do St. Roch Marketu, do konvenčního centra (na konferenci za manželem, když jsem měla nepohodlné boty) nebo na asi půl hodiny cesty vzdálené letiště. Stejně jako všude jinde je to levnější než taxi.

KAM SE PODÍVAT

French quarter je základ, ale věřte, i kdybyste ji nehledali, french quarter si najde vás. Není vyhnutí. Bezesporu je to skvělý zážitek, ale po chvíli vám začne tahle čtvrť trochu přerůstat přes hlavu. Bourbon Street jsem se tentokrát vyhnula téměř úplně a vůbec mi to není líto. Kromě desítek barů s živou hudbou a další desítky barů s živými striptérkami, je tam taky špína a smrad. Smrad takový, až se zalykáte. Opilí pánové z okolních balkónků na vás hází korále a za odměnu chtějí vidět vaše přednosti (to je takový zvyk hodně praktikovaný během karnevalu Mardi Gras). Potkáte tu hodně žebráků, pouličních umělců, věštkyň, woodoo čarodějnic, lehkých holek a opilých turistů. Na procházku během dne doporučuji spíš Royal street, která je hned o blok vedle od Bourbon street a je mnohem přívětivější, plná hezkých obchůdků, galerií a podniků.

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

Royal Street

Royal Street

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

Royal street

Royal street

obchod s obrázky na Royal St.

obchod s obrázky na Royal St.

obchod na Royal Street

obchod na Royal Street

živá socha na Royal St.

živá socha na Royal St.

French Quarter

French Quarter

French Quarter

French Quarter

posezení u "utajeného" espresso baru

posezení u „utajeného“ espresso baru

espresso bar za obchodem s brýlemi na Royal St.

espresso bar za obchodem s brýlemi na Royal St.

výzdoba espresso baru

výzdoba espresso baru

French Quarter

French Quarter

Za návštěvu stojí i Jackson square v čele se Saint Louis Cathedral, nejstarší katedrálou ve Spojených státech. Naproti přes ulici už je originální stánek Cafe Du Monde. Slavná kavárna má v NOLA hodně poboček, ale tahle, kousek od French marketu a řeky, je ta původní z roku 1862. Odtamtud je hezká procházka podél Mississippi plné kolesových parníků za doprovodu tónů jazzu od místních pouličních umělců. V New Orleans prakticky nikdy není ticho.

Jackson square selfie:)

Jackson square selfie:)

Jackson square

Jackson square

Jackson square lemují umělci všech druhů

Jackson square lemují umělci všech druhů

Mississippi

Mississippi

hudebník u Mississippi

hudebník u Mississippi

břeh Mississippi

břeh Mississippi

Cafe Du Monde

Cafe Du Monde

Cafe Du Monde

Cafe Du Monde

Kousek za Cafe du Monde je zmiňovaný French market, který mě ale trochu zklamal. Namísto kvalitních lokálních potravin přetékal veteší a suvenýry. Našlo se sice pár stánků, u kterých se můžete najíst, ale celkově na mě market nepůsobil jako místo, kde bych se chtěla uvelebit a vychutnat si oběd.

French Market

French Market

French Market

French Market

sušený aigátor na špejli? Není problém

sušený aigátor na špejli? Není problém

French Market

French Market

socha Johanky z Arku u French Marketu

socha Johanky z Arku u French Marketu

Naprostou oázou klidu a čistoty je naopak zmiňovaný Garden district. Když vystoupíte z tramvaje na stanici Washington/St. Carles, za pár minut dojdete na hřbitov Lafayette Cementery No.1, kde je pochovaných hodně padlých z Americké občanské války. Podle místních je to hřbitov s největším výskytem paranormálních jevů v celé Americe. Já naštěstí nic nadpřirozeného nepozorovala, ale radši jdu ještě jednou zkontrolovat fotky.

Lafayette cementery no. 1

Lafayette cementery no. 1

Lafayette cementery no. 1

Lafayette cementery no. 1

Lafayette cementery no. 1

Lafayette cementery no. 1

Lafayette cementery no. 1

Lafayette cementery no. 1

Lafayette cementery no. 1

Lafayette cementery no. 1

Lafayette cementery no. 1

Lafayette cementery no. 1

O dva bloky dál, na Coliseum Street, se zabydlela Sandra Bullock ve vile, která by v pohodě ubytovala několik rodin. Hned vedle je pak koloniální dům, ve kterém se natáčel Podivuhodný Příběh Benjamina Buttona. Jak by řekl můj manžel, vypadla mi z toho bageta z huby:)).

Garden District

Garden District

dům, kde se natáčel Příběh Benjamina Buttona

dům, kde se natáčel Příběh Benjamina Buttona

dům, kde bydlí Sandra Bullock (většina byla shovaná za mohutnými keři)

dům, kde bydlí Sandra Bullock (většina byla shovaná za mohutnými keři)

Garden district

Garden district

Garden District

Garden District

Garden District

Garden District

Ta pravá nádhera ale přichází až na First Street. Dům, kde v roce 1889 zemřel prezident Jefferson Davis, dům, kam chodil na večírky spisovatel Mark Twain a jim podobné. Všechny v koloniálním stylu, v perfektním stavu a s obrovskými zahradami a pompézními ploty.

Garden District

Garden District

Garden District

Garden District

Garden District

Garden District

Garden District - dům, kde zemřel prezident Jefferson Davis

Garden District – dům, kde zemřel prezident Jefferson Davis

Garden District

Garden District – dům, kde zemřel prezident Jefferson Davis

Joseph Carrol house - dům, kam chodil na večírky Mark Twain. Toto je můj vysněný dům. Na zahradě navíc běhali 3 bílí labradoči, kteří podstrkovali kostičku každému kolemjdoucímu a chtěli si hrát!

Joseph Carrol house – dům, kam chodil na večírky Mark Twain. Toto je můj vysněný dům. Na zahradě navíc běhali 3 bílí labradoři, kteří podstrkovali kostičku každému kolemjdoucímu a chtěli si hrát!

To jsou oni - labradoři na zahradě mého snového růžového domu:). Bylo těžké odejít!

To jsou oni – labradoři na zahradě mého snového růžového domu:). Bylo těžké odejít!

Garden District

Garden District

Garden District

Garden District

Garden District

Garden District

Garden District

Garden District

Když pak pojedete tramvají zpět do downtownu, vystupte už u Lafayette Square, kousek od zmiňovaného Ace Hotelu. Ocitnete se ve Warehouse districtu, kde ještě před dvěma lety nebylo nic, a dnes se čtvrť pomalu začíná zaplňovat zajímavými podniky a industriálním bydlením na místě bývalých skladů. Vzdáleně mi to připomínalo Karlín v Praze.

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

tady se prolíná Warehouse district a Art district

tady se prolíná Warehouse district a Art district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district

Warehouse district pozvolna přechází do Art districtu, jehož centrum je na Julia Street. Měli jsme štěstí na akci Jammin‘ on Julia, tedy něco jako art walk, kdy se všechny galerie otevřely návštěvníkům do devíti večer, servírovaly se drinky a hrála k tomu živá hudba.

Art district

Art district

Art district

Art district

Art district

Art district

galerie ve starém domě v Art districtu

galerie ve starém domě v Art districtu

Art district

Art district

galerie v Art districtu

galerie v Art districtu

Art district

Art district

Na New Orleans vám stačí víkend, pokud se zajímáte jen o město. Myslím ale, že NOLA toho má mnohem víc v nabídce, ať už jsou to aligátoří farmy nebo třeba plantáže a koloniální domy s bohatou historií. Takže příště to chce road trip po jihu. 

 

Vaše L.