Možná přicházím s křížkem po funusu a už máte vánočně napečeno, pokud ale ještě váháte, jestli letos dělat perníčky, nebo se na to dokonce chystáte, chtěla bych se podělit o zatím bezkonkurenční recept. Je to opravdu zázrak. Ten správný recept na perníčky jsem hledala prakticky od doby, kdy jsme se ségrou zavedli tuhle tradici do našich českých Vánoc. Vzpomínám si na náročné hnětení medu a mouky v ještě teplém hrnci a na kamenné těsto, které vzniklo z našeho úpěnlivého snažení. Zkrátka nikdy to nebylo moc ono. Vždycky to buď dobře chutnalo nebo dobře vypadalo, ale málokdy se povedlo obojí. Žádný z receptů jsme nezachovaly do dalších Vánoc. Ale tenhle, ten si budu střežit jako poklad, a doufám, že i vám prokáže službu.

Výroba tohoto perníčkového těsta je opravdu rychlý a jednoduchý proces. Potřebujete akorát ruční mixér. Nebo klidně ten velký kuchyňský na těsto, jestli nemáte ruční. Pokud ale máte dost trpělivosti, stačí vaše ruce. No a fakt, že už tento týden dělám třetí várku, mi budiž důkazem, že výsledek je“k sežrání”.

 

Vánoční Perníčky
Write a review
Print
Prep Time
20 min
Cook Time
10 min
Total Time
30 min
Prep Time
20 min
Cook Time
10 min
Total Time
30 min
1.mísa
 1. 6 cups/ 720g hladké mouky
 2. 3 lžíce kakaa
 3. 3 zarovnané lžíce skořice
 4. 3 zarovnané lžíce sušeného mletého zázvoru
 5. ½ lžičky (čajové) prášku do pečiva
 6. ½ lžičky soli
 7. ½ lžičky mletého hřebíčku
 8. ½ lžičky mletého nového koření
 9. ½ lžičky mletého kardamomu
2.mísa
 1. 160g změklého másla
 2. 100g třtinového cukru (použila jsem tmavý muscovado, ale můžete použít klidně klasický třtinový)
 3. kůra z jednoho malého citrónu
 4. pár kapek vanilkové esence
 5. 2 vejce
 6. 1cup/ 300g medu
 7. lžíce vody
na potření před pečením
 1. 1 žloutek (bílek schovejte na polevu)
 2. 1 lžíce vody
na polevu
 1. bílky ze 2 větších vajec
 2. 3 hrnky bílého práškového cukru
 3. šťáva z ½ malého citrónu
Instructions
 1. Směs mouky s kořením v první míse pořádně promíchejte a odložte stranou.
 2. V druhé míse utřete máslo s cukrem, pak přidejte vejce, med, kůru a vanilkovou esenci a nakonec přimíchejte lžíci vody. Vše míchám ručním šlehačem -nejprve s nástavcem na šlehání- tak aby se dobře rozmíchaly hrudky v třtinovém cukru.
 3. Na šlehači vyměňte nástavce – teď potřebujeme ten spirálový na těsto- a postupně vmíchávejte směs mouky a koření, dokud se nevytvoří těsto lepivé konzistence.
 4. Těsto vyklopte na vál nebo linku a uválejte z něj velký váleček.
 5. Zabalte váleček do fólie a nechte odpočinout v lednici alespoň dvě hodiny, ideálně přes noc a maximálně až tři dny.
 6. Předehřejte troubu na 175°C. Válejte těsto tak, aby bylo vysoké 0,5cm. (Doporučuji si do kuchyně přinést pravítko a výšku těsta změřit, moje představa o tom, co je 0,5 cm byla trochu zkreslená). Kdyby bylo nižší, budou perníčky tvrdší.
 7. Doporučuji válet mezi dvěma listy pergamenového papíru nebo kuchyňské fólie. Tak se těsto nelepí a zároveň nemusíte pomoučovat, takže se do něj nezapracovává stále více mouky a nemění konzistenci.
 8. Vykrájejte figurky, rozmíchejte žloutek s vodou a potřete jím perníčky.
 9. Pečte na plechu vyloženém pečícím papírem nebo silikonovou podložkou na pečení.
 10. Podle velikosti perníčku se odvíjí doba pečení. Malé (na obrázku, cca 6cm) tomu daly 7 minut v troubě, velké (asi 12 cm na délku) se pekly kolem 11 minut. Mám ale konvekční troubu, která vše trochu urychluje. Sami víte nejlépe, jak vaše trouba peče, tak to prostě hlídejte:)
 11. Po vychladnutí můžete zdobit:). Stačí pomocí ručního šlehače dohladka vymíchat bílky s cukrem a citrónovou šťávou. Správná konzistence by neměla být moc tekutá, ale ani tuhá. Klidně přidejte víc cukru, než je v receptu. Každý bílek je jinak velký a každý pojme opravdu hodně cukru, než vytvoří tu správnou konzistenci. Při vypnutí šlehače by měli být ve směsi ještě vidět stopy po šlehání a ne hladká “hladina”. Polevou plňte ziplock sáčky (osvědčily se mi lépe než profi cukrářské), kterým ustřihněte asi 1mm ze špičky.
Notes
 1. Zdobení už nechám na vás:). Nebojte se toho. Mně se až letos poprvé povedlo perníčky ozdobit tak, že se dají veřejně prezentovat.
Melting Pot Diaries http://www.meltingpotdiaries.com/
 

Tak šťastné a veselé pečení a pochlubte se, jak se perníčky povedly. Vaše L.