Na Osaku máme v porovnání s Kyotem nebo později Tokiem málo času. Od Kyota je ale tohle přístavní město a centrum byznysu asi jen 20 minut vlakem. Celkem rychle se orientujeme v metru, kde nám, stejně jako v ostatních japonských městech, zpříjemňuje cestu reprodukovaný zpěv ptáků. To samé platí pro přechody – místo tikání na signál zelené kuká kukačka. Líbí se mí, že Japonsko se tváří, jakoby ho vedly děti – v tom dobrém slova smyslu. Každá reklama, upozornění a snad i jízdenka na vlak má na sobě obrázek medvídka, kuřátka, pandy…člověku to během dne hodně zpříjemní náladu:).

ulice Osaky

Ubytováváme se v jednom z nejvyšších hotelů ve městě, který jsme si předem zařídili před Expedia.com a už při prvním pohledu z okna je nám jasné, že máme tu čest s trochu jiným formátem než bylo tradiční nízké a vlastně docela klidné Kyoto. Mrakodrapy různých tvarů, nuzné paneláky a na druhé straně luxusní obchody se značkovou módou jsou bez ladu a skladu “rozsypané” v okolí řeky Dotonbori – gawa.

Osaka – Dotonbori

The Glico man sign – 33 metrů vysoký neon s reklamou na výrobce cukrovinek je na tom samém místě v Dotonbori už více jak 80 let (nainstalován v roce 1935)

Osaka – Dotonbori

Osaka – Dotonbori

ulice Osaky

Ulice Osaky jsou na první pohled chaotické – plno drátů, sloupů, neonových i obyčejných nápisů, cedulí, kol, lampionů, zátaras… ale pro člověka zvyklého na Los Angeles pořád neuvěřitelně čisté. Ještě jsem se nezmínila, že všude v Japonsku se jezdí nalevo, jako v Anglii. Stejně tak i chodci se většinou pohybují po pravé straně chodníku a ultimátně tohle pravidlo platí třeba při výlezu z metra. Nemohla jsem si na to zvyknout, takže jsem neustále vrážela do lidí. Pro takové případy se hodí znát slovíčko “sumimasen” (promiňte, pardon). Mimochodem když už se zmiňuji opět o metru, udivili mě, jak disciplinovaní Japonci jsou, co se týče veřejné dopravy. Na nástupištích metra jsou na zemi (kromě vodičů pro slepce) namalované linie vyhrazující směr fronty na vlak. Takže cestující se jen tak nerozprsknou po nástupišti a nesnaží se do vagonu dostat horem dolem, ale po příchodu na nástupiště se prostě zařadí do fronty. Když je ve vlaku plno, zaměstnanec metra v bílých rukavičkách vás občas jemně popostrčí:).

Osaka

v ulicích Osaky jsme potkali školku – všichni hezky barevně označení, všechny děti nám poslušně zamávaly a ty nejmenší se vezly v koši na prádlo:))

v ulicích Osaky jsme potkali školku – všichni hezky barevně označení, všechny děti nám poslušně zamávaly a ty nejmenší se vezly v koši na prádlo:))

v ulicích Osaky jsme potkali školku – všichni hezky barevně označení, všechny děti nám poslušně zamávaly a ty nejmenší se vezly v koši na prádlo:))

Po setmění doporučuji v Osace návštěvu čtvrti Dotonbori v okolí Dotonbori kanálu na Dotonbori řece:). Spolu s Kuromon Ichiba marketem je to primární turistická destinace, ale to se prostě nesmí vynechat. Moderní Japonsko v celé své kráse. Ruch velkoměsta, neony, anime postavičky, restaurace, obchody, tisíce selfie tyčí vás mlátí do hlavy a k tomu všude voní street food, že nevíte kam skočit dřív! Osaka je navíc ideální na nákupy suvenýrů nebo třeba kosmetiky a jídla. Ne, že by to jinde nebylo možné, ale zrovna právě v Dotonbori je koncentrace skvělých obchodů na celkem malé ploše, kterou se dá projít za jeden večer.

Kuromon Ichiba Market Osaka

Kuromon Ichiba Market Osaka

Kuromon Ichiba Market Osaka

Kuromon Ichiba Market Osaka

Kuromon Ichiba Market Osaka – pantofle určené speciálně pro návštěvu toalety – Japonci se všude zouvají, často i v restauracích. Na toaletu ale nikdo bos jít nechce…

Kuromon Ichiba Market Osaka

Kuromon Ichiba Market Osaka

Robot oslovující zákazníky na Kuromon Ichiba Market Osaka

Kuromon Ichiba Market Osaka

Kuromon Ichiba Market Osaka – umělohmotná ukázka jídla u stánku

čerstvé wasabi

V obchodech Don Quijote seženete vše od Kit Kat s wasabi příchutí, přes Rolexky až po štěně. Pořídila jsem si tam matcha prášek na domácí matcha latte a taky pár japonských hydratačních masek na obličej. Nevynechte ani japonskou lékárnu, to je terno. Kromě kosmetiky, která kvalitou odpovídá (údajně) drahým značkám, přitom jí seženete za pár dolarů (japonská péče o pleť by vydala na další kapitolu), se vyplatí porozhlédnout po místních lécích. Nedělám si srandu. Náhodou jsem si totiž do Osaky přivezla rýmu a zalehlé dutiny a celkově mi bylo na umření. To by ale nebylo Japonsko, aby nemělo rychlé řešení. Vzhledem k chronickému workoholismu místních, musí i farmaceutický průmysl držet krok, takže když lehnete s bacilem, stačí sáhnout po japonské super silné medicíně a jste rázem vyléčeni. Proces léčení rýmy a odlehnutí dutin jsem tu díky zázračným pilulkám a spreji do nosu urychlila z běžných deseti dnů na “přes noc”. Některé léky, obzvlášť pak sirupy na kašel, jsou v Japonsku tak silné, že jsou všude jinde na světě zakázané. Přihoďte si do košíčku bonbóny s yuzu (japonský citrus – něco mezi citronem a mandarinkou) nebo přitvrďte s yuzu – shu, tedy alkoholickým nápojem s příchutí yuzu. Mohla bych to pít od rána do večera! A taky, že jsem to tak dělala:). Na rozdíl od Ameriky tu panuje alkoholová pouliční svoboda – takže si na cestu po Dotonbori klidně vemte drink do ruky.

yuzu – shu

kapesní popelníky v Don Quijote

Eve je něco jako český paralen nebo ibuprofen, Stona vám pak zázračně uvolní dutiny

Jednou z hvězd osacké gastronomie pro nás byl stánek 551 Horai s čínskými knedlíčky s mletým masem a wasabi hořčicí, gyozou nebo krevetovými rolkami. Najdete ho jenom v Osace a podle průvodce sem na něj lidé pořádají výlety z širokého okolí. Nedivím se, je to gastronomické porno:).

551 Horai

551 Horai

Druhý den se vydáváme na opěvovaný Osaka Castle – chrám obklopený dvěma vodními příkopy a zahradou plnou sakur, který je podle všeho nejslavnější japonskou památkou. Podobně jako většina japonských chrámů, Osaka Castle nejdříve vyhořel po zásahu bleskem v 17.století a později během Druhé světové války ho zasáhla jedna z mnoha bomb shozených na Osaku. Chrám dnes ale po mnoha rekonstrukcích stojí v centru města v plné kráse.

Osaka Castle

zahrada Osaka Castle

Hanami

japonská mládež:)

Osaka Castle

zahrada Osaka Castle

vodní příkop Osaka Castle

Osaka Castle

Z Osaky to není daleko do Kobe – města, které je považováno za jedno z nejnovějších a nejmodernějších míst na ostrově Honšú. V roce 1995 zasáhlo Kobe ničivé zemětřesení a město muselo být prakticky znovu postaveno od základů. Turisté sem kromě moderní architektury proudí také za slavným Kobe hovězím. Za steak z vypiplaného plemene dobytka tu zaplatíte $50 – $200.

Další lákavý výlet z Osaky je na dosah opačným směrem – prefektura Nara. Lokalitě s buddhistickými chrámy, zenovými zahradami a volně pobíhajícími srnkami jsme dali před Kobe přednost. Nelitovala jsem ani na vteřinu. Naopak, příště bych tu ráda strávila více času. Do Nara se dostáváme až kolem páté hodiny odpoledne, kdy už většina turistů odchází. Sice to nestíháme dovnitř většiny chrámů, ale už jen ta samotná procházka je jak z jiného světa. Posuďte sami podle fotek.

Nara

Nara

srnka v Nara loudí po turistovi

Nara

Nara

Nara

Nara – lucerny obrostlé mechem

Nara

Nara

Nara – motlitby napsané na dřevěných prkýnkách ve tvaru srnky

Nara – příroda tu má ohromné kouzlo

Nara

zenový poloostrůvek v parku v Nara

sakura při západu slunce

Druhý den nás probouzí východ slunce. Vím, že Osaka toho má ještě mnohem víc co nabídnout, ale nás čekají poslední 4 noci v Tokiu. Zvědavostí se tetelím jak dítě a oči už nezamhouřím…

 

 

východ slunce v Osace

 

Čtěte dál:

TOKYO

Nebo se vraťte k ůvodnímu článku

nebo do KYOTA