Jsem absolutně nepřipravená! Poprvé v životě jedu na výlet do světového velkoměsta a nemám ani páru, co nás tam čeká, co bych chtěla vidět, zažít, nebo alespoň jaké je naše spojení z hotelu do centra. Využívám tři hodiny v Shinkansenu, pročítám průvodce a dělám si poznámky. Je toho tolik! 4 dny v žádném případě nestačí.

Poprvé po devíti dnech potkávám někoho s nadváhou. Je to Brit, který se na jedno místo ve vlaku nevejde a zabírá rovnou dvě. To jen tak mimochodem… Máte-li více než metr sedmdesát nebo přes sto kilo, velmi vyčníváte. Se svýmy 176ti centimetry jsem si ještě nikde nepřipadala tak obrovská:).

výhled z hotelu v Tokiu

náš pokojíček v Tokiu

V Tokiu bydlíme v Ginze. Je to luxusní nákupní čtvrť, jako kdybyste naklonovali Newyorskou 5th Ave a Losangeleskou Rodeo Drive, vynásobili dvaceti a možná byste se trochu přiblížili tomu, co Ginza představuje. Náš hotel je asi 10 minut chůze od toho největšího luxusu, který mé oči kdy spatřily. Pomyslete na jakoukoliv světovou značku a je na sto procent jisté, že v Ginze bude mít svůj flagship store. A Japonci sem chodí nakupovat jako my běžní smrtelníci do Zary. Každou sobotu i neděli se tu navíc mezi polednem a pátou odpoledne zavírá hlavní nákupní třída pro auta, aby mohli všichni v klidu korzovat mezi výlohami. Říká se tomu Hokōsha Tengoku, což je v doslovném překladu “ráj pro chodce”.

Ginza

obchod Prada v Ginze

Ginza – galerie Nissan – concept 2020

sushi večeře v Ginze

Kousek od hotelu opačným směrem je zase úplně jiný svět – Tsukiji fish market – největší světový trh s rybami a mořskými plody. Denně tu rybářům a obchodníkům projde rukama kolem 1800 tun mořských živočichů za statisíce dolarů. Každé ráno v 5 se tu pořádají aukce tuňáků, na které mají outsideři přístup v omezeném počtu a jen když si vystojí frontu na speciální povolení. Aby se vám něco takového povedlo, je dobré postavit se do fronty už tak ve 2 ráno. Pro turisty je jinak vyhrazen prostor u východu z marketu, kde se dají sehnat ty nejčerstvější sushi a další dobroty. Vše ale pouze dopoledne. Proč ale nezajít na netradiční snídani, že jo? Jestli se chystáte do Japonska, tuhle “atrakci” rozhodně nevynechte. Vláda se chystá historický market přesunout do jiné lokality, a to pokud možno co nejdříve.

Tsukiji fish market

Tsukiji fish market

Tsukiji fish market

Tsukiji fish market

Tsukiji fish market

Tsukiji fish market

Tsukiji fish market – porcování vydraženého tuňáka

Tsukiji fish market

Tsukiji fish market

Tsukiji fish market

Tsukiji fish market

Tsukiji fish market

Tsukiji fish market

Mohli bychom strávit v Tokiu třeba dva měsíce a každý den měli co objevovat. Se čtyřmi dny se dá těžko nějak kouzlit, a tak upouštíme od úmyslu navštívit co nejvíc muzeí a galerií a děláme klasické turistické kolečko.

SHINJUKU

Shinjuku

Shinjuku

Robot Restaurant v Shinjuku

Shinjuku

Shinjuku

Shinjuku

Proslulý “red light district” kolem ulice Kabuki-cho, tedy čtvrť, kam se chodí za dospělou zábavou. Nahaté holky na vás koukají z každého plakátu, neonu, letáku… Pochybuji o jejich plnoletosti:). Samozřejmě naháněči do klubů vás pomalu chytají za ruce a je to první místo v Tokiu, kde se necítím až tak ve své kůži. Paradoxně. Kriminalita je v Japonsku prakticky nulová. Pověstná slušnost Japonců se tady ale trochu vytrácí a vybavena informací, že tady se schází členové Yakuzy, jsem ostražitá.

Shinjuku

Shinjuku

Kdekoliv jinde ve světě, by se Shinjuku říkalo “čtvrť hříchu”, ale Japonci nevěří na hříchy. Podle průvodce hraje kultura prostitutek, nočního pití a hraní automatů velmi důležitou roli v japonské ekonomice. Jednoduše řečeno, japonští byznysmeni tu upouští páru. Úměrně tomu, kolik páry upustí, jsou pak produktivnější v práci a to se skutečně promítá na ekonomice země.

Shinjuku

Shinjuku

Shinjuku je, mimo jiné, nejvytíženější vlakovou stanicí světa. Podle Guinessovy knihy rekordů tudy projde až 3,64 milionů lidí denně a právě tady máte největší šanci zažít v metru takzvaný “Shinjuku squeeze” – tedy natlačování do metra zaměstnancem v bílých rukavičkách.

SHIBUYA, HARAJUKU, ROPPONGI


Shibuya crossing

Podobný squeeze, zato bez asistence, stoprocentně zakusíte na Shibuya crossing – nejvytíženějším přechodu na světě. Ehm, má vůbec Japonsko něco, co není nejvytíženější na světě??? Podle fotek se tahle křižovatka zdá mnohem větší než ve skutečnosti, ale je to prostě položka v bucket listu každého turisty mířícího do Japonska.

Shibuya crossing a já někde uprostřed:)

Shibuya

socha pejska Hachiko na Shibuya. Hachiko byl věrný svému pánovi ještě 9 let po jeho smrti. Byl o tom dokonce natočen film s Richardem Gerem

Několikrát denně v ulicích Tokia uvidíte tyhle motokáry, jak se prohánějí obrovskou rychlostí mezi běžnou dopravou a řidiči mají na sobě většinou nějaký anime kostým

Vede odsud krásná procházka do oblasti Harajuku, čtvrti s obchody, mladou módou, restauracemi, parky… Sakury v Yoyogi parku jsou v plném rozkvětu a půlka Tokia tu provozuje Hanami. Je to nádhera. Chce se mi brečet a chci tu zůstat. Navždy!

sakura v Yoyogi parku

Yoyogi park

Hanami v Yoyogi parku

Yoyogi park

Yoyogi park Tokio

Z Harajuku směrem na Roppongi Hills a pak dál na Omotesando vede další ulice podobná Rodeo Drive, akorát delší a luxusnější.

butik Prada na Harajuku

Yohji Yamamoto obchod – tenhle japonský návrhář je génius!

Roppongi Hills – drink po práci

Starbucks na Roppongi Hills

v Tokiu jsme hodně často naráželi na obchody se štěňátky. Vážně jsem si nejdřív myslela, že jde o plyšáky, než jsem přišla dřív a viděla za výlohou, jak ta bobinka dýchá. Málem jela s námi do LA.

Z Roppongi už to není daleko na Minato k Tokyo Tower – japonské (o 13 metrů vyšší) verzi Eifelovky. Nemůžete jí přehlédnout – je sytě oranžová a až do roku 2011 byla nejvyšší věží Tokia. Teď je druhá.

Tokyo Tower

Tokyo Tower

ASAKUSA

Asakusa

Sky Tree. Ta budova se zlatým „rohem“ je pivovar Asahi

Na tu úplně nejvyšší byste museli do Asakusy. Právě tam před šesti lety vyrostla nejvyšší stavba Tokia a zároveň druhá nejvyšší stavba na světě – Tokyo Sky Tree (634m). Věž má, laicky řečeno, pohyblivé základy, po kterých v případě zemětřesení klouže a údajně tak absorbuje až polovinu otřesů. No, co si budeme povídat, zažít bych to ve výšce 450 metrů, kde je observatoř pro návštěvníky, nechtěla.

Sky Tree

park v Asakusa kousek od Sky Tree

Asakusa – sakury

park v Asakusa

Sky Tree

Asakusa

Sky Tree – druhá nejvyšší stavba světa

Sky Tree

výhled na Tokio ze Sky Tree

Pikachu!

pohled ze Sky Tree

AKIHABARA

Akihabara

Jste-li geek, můžete v Akihabaře zabít i několik dní. Čtvrť s obchody s elektronikou, hrami, anime postavičkami (omluvte mě, jestli to nazývám špatným jménem, já geek nejsem, takže tuhle čtvrť asi nejlépe popíšou fotky). Od Super Maria, originálních vydání playstationů, přes komixy se sběratelskou hodnotou až po nejnovější vydání her, které nejsou nikde jinde k dostání či vidění… tak to je Akihabara.

Akihabara

Akihabara – automaty na plyšáky

street food v Akihabara

Akihabara

Takovou specialitkou jsou tady takzvané “maid cafés” – v překladu doslova “služebná kavárna”. Představte si slečnu převlečenou za uklízečku z porno filmu/lolitku, která se jen hihňá, oslovuje vás “master” , naschvál zakopává (protože je to malá nešika) a u toho vám servíruje jídlo či kávu ve tvaru medvídka, myšičky nebo vaší oblíbené anime postavy. Maid cafés jsou kavárny postavené na konceptu těchto uculených služtiček a cílová skupina nejsou turisté, jak by se mohlo zdát, ale právě místní “geeks”. Geekové tak přehnaní, že z nich jsou asociálové naprosto neschopní vést konverzaci se ženou. Tyto kavárny jim mají nabídnout pocit komfortu a dominance. No je to ujetý:). Do jedné maid kavárny jsme nakoukli, ale nesmí se tam fotit a menu nevypadalo zas tak lákavě, abychom tam poobědvali. Navíc jsem se vedle těch lolitek cítila trochu nepatřičně.

nejslavnější maid cafe v Akihabara

reklama na maid cafe v Akihabara

maid cafe

maid cafe

zavítala jsem do maid cafe obchodu se suvenýry tak to jsou oni – ty suvenýry – fotky lolitek. Nic jiného tam neměli:)

Mrzí mě, že jsme nestihli muzeum Ghibli. Ghibli je nejslavnější japonské animátorské filmové studio, podobně jako v Americe Disney. Jedním z nejproslulejších filmů z dílny Ghibli je pohádka My Neighbour Totoro (Můj Soused Totoro). Byl mi jeden rok, když ten film vznikl, ale absolutně jsem se do něj zamilovala. Doporučuji pro děti i dospělé. Plyšové postavičky z Totora se prodávají po celém Japonsku, ovšem jen do té chvíle, než se rozhodnete, že si tedy jednoho Totora na památku pořídíte. Takže jsem zpět do LA odjela bez Totora. A co vám budu povídat, musím se pro něj vrátit…

My Neighbour Totoro

A taky na ty muzea a parky a chrámy a neobjevené čtvrti, na Fuji, na přírodu, na další ostrovy…ach to je mi smutno.

Brzy! Brzy pojedu zpátky, vím to jistě. S klidným svědomím pasuji Japonsko na zatím nejlepší dovolenou v mém životě.

mé poslední japonské jídlo na letišti v Tokiu – na tento udon s kari vzpomínám dodnes!

Sayonara, vaše L.

 

Pčdchozí články z Japonska:

ÚVODNÍ ČÁST

KYOTO

OSAKA A NARA