O roadtripu po západě USA jsem se tu už párkrát rozpovídala, ale jak už to tak bývá – další roadtrip, stejná místa, podobná cesta, ale i přesto jiné zážitky. Tentokrát za námi přijela rodina. Ta část rodiny, která tu ještě nikdy nebyla. Myslím, že bych se mohla plánováním roadtripů živit. Za 9 dní stihnete moc pěkný výlet skrz Kalifornii, Nevadu a Arizonu. Kdo chce ale ještě dál do Utahu, je to trip minimálně na dva týdny. Tohle je ale taková zlatá klasika, obzvlášť pokud jste na západě USA poprvé.

Los Angeles

downtown LA z Airbnb

LA je naše základna. Už je pro mě těžší nahlížet na tohle město z pohledu turisty, ale aspoň můžu nabídnout pár typů od “místňáka”. Ve městě se dá dobře sehnat kvalitní Airbnb ubytování, jak jsem si minulý týden sama otestovala na vlastní rodině:)) V downtownu klidně i ve 30.patře s výhledem na celé město, což vám kromě ikonického Ritz Carltonu nenabídne žádný hotel.

Prohlídka downtownu je tak na jedno odpoledne. Milovníci architektury ocení množství art deco skvostů z období 20.let, kdy centrum LA a filmové produkce bylo právě v downtownu. V 50.letech se pak přesunulo do Hollywoodu. Na historické Broadway ale dodnes najdete původní kina s opulentními nápisy.

Za prohlídku (nebo aspoň projetí kolem) stojí Disney Concert Hall od Franka Gehryho a galerie The Broad. Za mě architektonické skvosty!

Hollywood je navzdory své slávě má nejméně oblíbená část LA. Slavný chodník slávy není tak nablýskaný (vlastně je to dost špína), Dolby Theatre, kde se udělují Oscaři je vlastně takový nákupák a všude davy čínských turistů, kteří vám selfie tyčemi dělají z procházky překážkovou dráhu. Kde si ale od davů odpočinete, je takzvaný Hollywood Lake Park. Tohle místo, o kterém moc turistů neví, nabízí jeden z nejlepších výhledů na Hollywood nápis.

Arnoldovy otisky u Chinese Theater na Hollywood Blvd.

u Hollywood Lake Park

Za nutnost pro návštěvu pak považuji Santa Monicu, Venice Beach a projížďku skrz Marina Del Rey kanály. Pacifik (I když ledový) a široké pláže jsou největší devizy Los Angeles.

Venice Beach, LA

Venice Beach, LA

Jeden den vám zabere prohlídka Beverly Hills. Začněte na Rodeo Drive (dá se tam i pohodlně parkovat) a dojděte až k Beverly Wilshire Hotelu, kde se natáčel film Pretty Woman. Pak se projeďte až na konec Rodeo Dr., Benedict Canyonem až na Mullholland Drive.

Na to vše stačí 2-3dny. Teď v říjnu se stmívá už v 6, zatímco v létě je světlo asi do devíti, takže to udělá velký rozdíl v itineráři.

Pacific Coast Highway – PCH – Highway 1

Jakmile před někým v Kalifornii zmíníte, že se chystáte projet PCH, vybuchne nadšením. Kaliforňané jsou na slavnou dálnici lemující pobřeží pacifiku náležitě pyšní. Navigace vás bude chtít z LA do San Francisca táhnout vnitrozemím, ale nedejte se. Jedinou vadou na kráse je od loňského roku (2016) obrovský sesuv půdy v oblasti Big Sur. Po letech sucha tam najednou hodně pršelo a útes to zkrátka nevydržel a vzal s sebou i most. Od té doby je PCH v úseku mezi Ragged Point až do Monterey uzavřena. Je to obrovská škoda, ale právě na Ragged point je alespoň ochutnávka toho, jak vypadá Big Sur. Několik mil před ním, v oblasti San Simeon je navíc pláž, na které se vyhřívají stovky divoce žijících rypoušů sloních a lachtanů. Do San Francisca se dá po PCH dojet za jeden den, chcet-li se ale stavit v Morro Bay, Saint Louis Obispu, Monterey nebo Santa Cruz, doporučuji nechvátat a radši po cestě přespat.

Morro Bay na cestě po PCH

Ragged Point, PCH

Ragged Point, PCH

Ragged Point, PCH

rypouši sloní a lachtani podél pacifiku

západ slunce nad pacifikem (a mí nejmilejší)

San Francisco

San Francisco se dá hezky projít za jeden den, tak abyste viděli klasické turistické destinace. I když já osobně bych v tomhle městě mohla strávit klidně měsíce až roky. Vychytali jsme letní počasí (v SF vládne po většinu roku podzim a na podzim mívají tak dva hezké letní týdny…a pak se v tom vyznejte). Z Jefferson street, kde jsme přespali v Argonaut hotelu, dojdete pěšky po Fisherman’s Wharf až k molu Pier 39 a pak nahoru do strmých ulic, přes City Lights Book Store, China Town, až na Union Square. Odtamtud pěšky přes Lombard Street (nejklikatější ulici na světě) a zpět pro auto. Dojet autem na Golden Gate Bridge stíháme asi hodinku před západem slunce, akorát na procházku po mostě a pak ho přejet nahoru na kopec na vyhlídku se skylinem San Francisca a ostrůvkem Alcatraz v pozadí.

San Francisco, pier 39

San Francisco

San Francisco

San Francisco

City Lights Bookstore, San Francisco, generace Beatníků tady tvořila a osobně předčítala…

City Lights Bookstore

SF Chinatown

San Francisco

San Francisco

SF, odpadla jsem:))

San Francisco

San Francisco

San Francisco

San Francisco

cable car v SF

Golden Gate bridge

Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge

Yosemite National Park

Pokud plánujete cestu do Yosemit během sezóny (od května do konce října), je dobré zařídit si ubytování předem. Byla to vlastně jediná z destinací na naší cestě, kde jsme řešili ubytování s předstihem. Jinak stačí den dopředu a nebo až na místě. V Yosemitech jsme před čtyřmi lety, když jsme se tu zasnoubili, vyzkoušeli chatičky v Half Dome Village. Jsou naprosto úžasné a celý kemp je kouzelný, v noci tu ale teploty klesají hodně nízko (v létě třeba na 10 stupňů, teď na podzim už pod nulu), a tak varianta bez topení nepřipadala moc v úvahu. Našli jsme ale skvělé ubytování v Rush Creek Lodge, kde jsme se celá rodina (5 dospělých) luxusně vyspali v jednom apartmánu. Výhled při sjezdu do Yosemite Valley nám komplikoval dým z požárů všude kolem. Je to tady celkem běžná záležitost a vzniklý popel pak slouží jako hnojivo pro další růst, takže požárníci si s tím hlavu moc nelámou. Spíš jen pověsí ceduli, že o požáru vědí a mají ho pod kontrolou.

Yosemite National Park

Yosemite National Park

Rush Creek Lodge (a můj strejda:))

Half Dome Village

Half Dome Village

dým v Yosemite Valley

Yosemite National Park

Yosemite National Park

Yosemite National Park

podzim v Yosemite National Park

El Capitan, Yosemite national Park. Kilometrovou stěnu tohoto žulového monolitu v rekordním čase zdolal Čech Adam Ondra. A taky mě u něj před čtyřmi lety Maxim požádal o ruku:)

El Capitan

El Capitan

stromy v Yosemite National Parku poničené požáry

klacek:)

Yosemite Valley

Yosemite Valley

Yosemite Valley

požáry v Yosemite National Parku

požáry v Yosemite National Parku

Skála zadržuje dým z požárů v Yosemite Valley

June Lake – malé městečko u Yosemite National Parku, kde jsme strávili noc. Tenhle výhled z balkonu bylo to jediné, co v motelu stálo za pozornost:)

Bishop a Bodie

Bishop je relativně kousek od Yosemit a je to pěkné westernové městečko, které má vše, co může turista potřebovat. Benzín, jídlo (včetně známých fast foodů), motely, Starbucks… Kousek od něj leží sírové jezero Mono Lake a za ním už je to kousek do Bodie, největšího kalifornského města duchů. Bodie tu vzniklo uprostřed ničeho v půlce devatenáctého století jako hornické město. Stejně rychle, jak zlatá horečka přišla, tak taky odešla a z Bodie zbylo pár dřevěných domů tak jak je nechali původní obyvatelé ležet. Je to jak cestování v čase a návštěva Bodie podle mně rozhodně stojí za těch pár extra mil prašnou cestou. Pozor: v letní sezóně mají do šesti a v zimní jen do čtyř odpoledne.

Bodie

Bodie

Bodie

Bodie

Bodie

Bodie

Bodie

Bodie

Sierra Nevada a Death Valley

Do Vegas je to přes Death Valley sice dál, zato krásnější cesta. Přejezd přes Sierra Nevadu a pak White Mountains až do Údolí Smrti vám ukáže velikost Kalifornie. I když se něco zdá na dosah, trvá půl dne, než se k tomu skutečně přiblížíte. Jsou to vzdálenosti v pravém americkém slova smyslu. Dvě hodiny jedete rovně až kam oko dohlédne, pak otočíte ostrou doprava a zase dvě hodiny rovně. Nebýt té krásy v okolí, člověk by za volantem usnul. Z výšky asi 10 tisíců stop najednou klesnete na nejhlubší dno, a to doslova. Death Valley je 282 stop (86m) pod hladinou moře a je zároveň nejteplejším místem světa. Písečné duny na Mesquite Flats při západu slunce jsou jedním z nejkrásnějších zážitků ze všech roadtripů, co jsem kdy na západě USA podnikla.

sjezd do Death Valley

Death Valley

Death Valley

Death Valley

Death Valley

Las Vegas

Doba potřebná na objevení a prozkoumání Las Vegas se odvíjí od vašich úmyslů. Chcete-li jen projít kasina a obchody na kukandu, dát si dobrou večeři, pár drinků a možná zvládnout nějakou párty nebo představení, jeden a půl dne postačí. Je fakt, že i rozfofrovat celoživotní úspory nebo se vdát tady stihnete za pár minut. Ve Vegas není nic nemožné. Po těch dvou dnech přehlcování všech smyslů ale začnete prahnout po přírodě…

Las Vegas – fontána u hotelu Bellagio

Hoover Dam a Grand Canyon

Na hranici mezi Nevadou a Arizonou se zastavte na přehradě Hoover Dam postavené ve 30.letech ve stylu art deco. Tato přehrada na řece Colorado je největší vodní nádrží v USA, ale paradoxně prožívá nejsušší období. A ještě paradoxnější je, že právě z této nádrže čerpá vodu právě Las Vegas, město hříchu uprostřed pouště, kde se denně na osobu spotřebuje přibližně 190 galonů vody. A fontány a bazény pojedou dál…

Hoover Dam

Hoover Dam

Díky rozsáhlosti Grand Canyonu k němu můžete dojet rovnou z Vegas asi za 2 hodiny a nebo zvolit delší cestu a jiný pohled vzdálený asi 4,5 hodiny jízdy a navíc kousek od měst Flagstaff a Sedony, kde se dá přespat. Flagtaff má víc možností, Sedona je hodně turistická a hotely často drahé nebo plné. Ale je tam krásně…

Grand Canyon

západ slunce na cestě z Grand Canyonu do Flagstaff

Sedona a Jerome

Sedona je také jednou z mých top zastávek na jakémkoliv roadtripu po západě USA. Červené skály, magické vortexy (energetická pole), čistá příroda a krásné útulné městečko jsou častým cílem jogínů a lidí, kteří se potřebují zrelaxovat a načerpat energii. Hodně celebrit tu má své víkendové domky (jako třeba Oprah). Od mé první návštěvy asi před pěti lety se ale Sedona hodně změnila. Davy turistů se zvětšily, obchody a pobočky zážitkových kanceláří se přemnožily, čekací lhůty prodloužily…

Na cestě směrem zpět do LA projedete hornické městečko Jerome. To mělo v době své největší slávy 15 tisíc obyvatel, kteří bohatli díky měděným dolům. Dnes je to město duchů zaměřené na turisty. A taky tu najdete bývalou nemocnici, dnešní (a funkční) Grand Hotel, který je údajně nejstrašidelnějším místem v Arizoně (ne díky špatnému servisu nebo povlečení, ale zkrátka tam jsou duchové:)).

Jerome

Jerome

cesta z Jerome skrz Skull Valley až do Blythe, AZ

cesta z Jerome skrz Skull Valley až do Blythe, AZ

cesta z Jerome skrz Skull Valley až do Blythe, AZ

cesta z Jerome skrz Skull Valley až do Blythe, AZ

cesta z Jerome skrz Skull Valley až do Blythe, AZ

Saguaro katusy po cestě

Joshua Tree National Park

Návrat zpět do LA je pro mě vždy dost emotivní a nepřijemný. Když to ale z Jerome vezmete po dálnici 10 na jih, dostanete se až do indiánské rezervace v poušti Mojave, Joshua National Tree Park. Byla by škoda ho minout, protože tohle je jediné místo na světě, kde stromečky joshua rostou. Je odsud vidět na zlom San Andreas mezi Pacifickou a Severoamerickou tektonickou deskou. Vědci nás už několik let straší, že právě kvůli tomuhle zlomu čeká Kalifornii zemětřesení století…prý každým okamžikem.

Joshua Tree National Park

Joshua Tree National Park

kaktusy v Joshua Tree National Parku

Joshua Tree National Park

Joshua Tree National Park

Joshua Tree National Park

San Andreas zlom, Coachella Valley a Palm Springs

Na cestě do LA se ještě nabízí zastávka v Palm Springs nebo v Cabazonu na nákupy v outletu:). No a pak už vážně domů…

Los Angeles

Jaro nebo podzim jsou na takový výlet po západě USA naprosto ideální.

Vaše L.